امگا ۳ چیست و چه خواصی دارد؟ | تغذیه سالم

امگا ۳ چیه و چه خواصی داره؟

این روزا بیشتر از هر زمان دیگری صحبت از امگا ۳ می شه، اما ممکنه بعضی از خونواده ها هنوز نسبت به نیاز تأمین امگا ۳ از راه تغذیه مناسب اطلاعات کافی نداشته باشن.

امگا ۳ دقیقاً چیه؟

امگا ۳ یکی از اسیدهای چرب لازمه که در ساختمون بعضی چربیا هست و ویژگیای خاصی داره. این اسیدهای چرب رو به خاطر این لازم نامیده ان که اول اینکهً واسه ادامه زندگی بدن به طور کاملً لازمه و دوم اینکهً چون به وسیله خود بدن آدم قابل تولید نیس، حتماً باید از راه رژیم غذایی با مکملا تأمین شه.

اسیدهای چرب از اجزای تشکیل دهنده چربی هاست که بدن قادر به تولید شکلای جور واجور لازم اون نیس و باید از راه ماده غذایی تأمین شه.

 

این اسید چرب در چه وقتی شناسایی شد؟

اولین تحقیق به سال ۱۹۵۰ و بررسی ای که روی اسکیموها انجام شد، برمیگرده. مطالعه روی خون اسکیموها نشون داد با وجود اون که اسکیموها غذای اصلی خود رو از گوشت حیوانات پرچرب شکاری جفت و جور می کردن، ولی اسیدهای چرب موجود در خون اونا مانع از تجمع پلاکت و در نتیجه مانع از رسوبات و گرفتگی رگ ها می شه. در اون چند سال امگا ۳ رو هم معنی با روغن ماهی می دونستن اما اسیدهای چرب امگا ۳ طی ۴۰-۳۰ سال گذشته خوب شناخته شدن و در ۲ دهه گذشته در مورد نقش اونا در سلامت مطالعه های بیشتری انجام شده.

 

میگن امگا ۳ خواص زیادی داره. این خواص چیستند؟

چربیا در ساختمون سلولی بدن و به خصوص سلولای مغزی شرکت دارن. اسیدهای چرب امگا ۳ از این نظر نقشای به خصوصی رو اجرا می کنن؛ تحقیقات نشون دادن امگا ۳ اثر مثبتی در روند درمان میگرن، استرس، تنشای عصبی و افسردگی داره. طوری که اگه روزانه ۲ گرم امگا ۳ خالص به بیماران گرفتار به میگرن داده شه، در بعضی موارد میگرنشان کنترل می شه.

 

در بقیه مریضیا چیجوری؟

مطالعه های گذشته نشون دادن، امگا ۳ نه فقط در پیشگیری از بعضی سرطانا و مریضیای قلبی بلکه در کاهش مشکلات شیمی درمانی هم موثره. مصرف امگا ۳ در بیماران گرفتار به سرطان پستون به خصوص مریضایی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرن و دچار مشکلای عصبی هستن و اعصاب دست و پای اونا دچار گزگز و درد شدید می شه، خوبه.

بهترین منابع اسید چرب امگا ۳ شکلای جور واجور ماهی و آبزیان، تخم کدو و تخم کتون و گردوه. در واقع

منبع : tebyan.net

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *