امگا ۶ را می شناسید؟ | تغذیه سالم

چربی دور شکمی آدمایی که تغذیه ای پر از چربیای اشباع شده دارن بیشتره.

محققان بر این عقیده ان که همیشه باید تعادلی بین امگا ۳ا و امگا ۶ا در بدن برقرار باشه تا سالم تر بمونیم. در این مطلب بیشتر به امگا ۶ا می پردازیم و اندازه نیاز بدن به اونا رو هم عنوان می کنیم. لطفاً با ما همراه باشین.

اگه اهل دنبال کردن اخبار سلامتی باشین حتماً می دونین که محققان هر روز به خواص جدیدی از مصرف امگا ۳ ها دست پیدا می کنن. کلا این اسیدهای چرب فواید زیادی واسه بدن دارن. در کنار این اسیدهای چرب، اسیدهای چرب دیگری به نام امگا ۶ا هستن که انگار حریف امگا ۳ا حساب می شن. واقعیت اینه که مصرف اسیدهای چرب امگا ۶ هم واسه تامین سلامتی لازمه اما با این وجود نباید در مصرف اونا زیاده روی کرد. محققان بر این عقیده ان که همیشه باید تعادلی بین امگا ۳ا و امگا ۶ا در بدن برقرار باشه تا سالم تر بمونیم.

امگا ۶ا: چربیای لازم
همون قدر که امگا ۳ا روزبه روز معروفیت و اعتبار بیشتری پیدا می کنن به همین اندازه نگرانی در مصرف زیاد امگا ۶ا افزایش پیدا می کنه. البته معنی حرفمون این نیس که امگا ۶ا کلاً چربیای مضری هستن و باید حذف شن. این اسیدهای چرب که در روغن ذرت و روغن آفتابگردان به اندازه زیادی هست جزو اسیدهای چرب لازمن. یعنی بدن به اونا نیاز داره تا به طور طبیعی رشد کنه و سیستم ایمنی قوی تری داشته باشه.

افزایش اندازه مصرف امگا ۶ا: مشکل زندگی مدرن
به نظر محققان، مشکل وقتی به وجود میاد که در مصرف این اسیدهای چرب زیاده روی می شه. تغذیه اجداد ما شامل اندازه متعادلی از امگا ۳ا و امگا ۶ا بوده درحالی که امروزه امگا ۶ا ده برابر بیشتر از امگا ۳ مصرف می شن. به نظر محققان این نبود تعادل مهمه و تاثیر زیادی روی سلامتی داره. به گفته کارشناسان در عرض ۱۰۰۰۰ سال ژنامون تغییر نکرده اما اندازه مصرف امگا ۶ا به طور غیرقابل باوری بالا رفته.

امگا ۶ا: چربیای کما بیش به درد بخور
باید گفت که همه کارشناسان بخش تغذیه نظر واحدی در مورد امگا ۶ا ندارن؛ اما هیچ پژوهشی تا الان به طور صد درصد اثبات نکرده که امگا ۶ا ضرر دارن. به نظر بیشتر محققان خطر دچار شدن به مریضیای قلبی در بین آدمایی که اسیدهای چرب اشباع نشده (شامل امگا ۶ا) و چربیای اشباع نشده مونو رو جانشین چربیای اشباع شده کردن کاهش پیدا کرده.

امگا ۶ا: حد تعادل رو رعایت کنین
بیشتر کارشناسان بر این باور هستن که کاهش مصرف امگا ۶ا و افزایش دریافت امگا ۳ا از اهمیت بالایی برخورداره. به نظر این کارشناسان از اونجایی که بدن واسه تبدیل این اسیدهای چرب از آنزیمای واحدی استفاده می کنه، پس نبود تعادل بین این اسیدهای چرب مشکل ساز می شه.
وقتی که اندازه امگا ۶ بیشتر از امگا ۳ می شه آنزیم کمتری واسه تبدیل کردن امگا ۳ا باقی می مونه. در نتیجه بدن از وجود این ترکیبات ضدالتهابی لازم محروم می مونه. علاوه بر این امگا ۶ا نقش زیادی در تولید ترکیبات التهاب زا دارن. یادتون باشه که اندازه زیاد اونا باعث افزایش خطر تشکیل لختهای خونی و اکسایش کلسترول می شه که رگا رو در برابر بسته شدن قرار میدن.
کارشناسان بخش تغذیه پیشنهاد می کنن که در مصرف روغن ذرت و روغن آفتاب گردان احتیاط کنین چون شامل بیش ترین اندازه امگا ۶ا هستن. روغن زیتون، روغن کانولا یا روغن بذر کتون جزو بهترین روغن ها هستن که به ایجاد تعادل بین این دو اسیدهای چرب کمک می کنن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که چربیای ترانس خطر دچار شدن به مریضیای قلبی رو زیاد می کنن.

از مصرف چربیای ترانس دوری کنین
در آخر اینکه یادتون باشه چربیای اشباع شده در گوشتای قرمز و شیر کامل شامل اسیدهای آراشیدونیک، یه جور امگا ۶ه که باعث تولید پروتئینای التهاب زا می شه. چربی دور شکمی آدمایی که تغذیه ای پر از چربیای اشباع شده دارن بیشتره. یافته های تحقیقای انجام شده نشون میدن که چربیای شکمی همون چربیای التهاب زا در بدن هستن.

خلاصه اینکه اگه نمی خواین اندازه ترکیبات التهاب زای بدنتون بیشتر شه باید مصرف امگا ۳ا رو بیشتر و مصرف امگا ۶ا رو کمتر کنین. پیشنهاد می کنیم ماهی، گردو و بذر کتون رو به برنامه غذایی تون اضافه کنین.

منبع : تبیان

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *