امید به درمان تصلب شرائین فقط با یک تزریق | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : دوشنبه, ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۸:۲۵

: امید به درمان تصلب شرائین فقط با یه تزریق

آزمایشای نوین نشون میده تزریق نانوفیبرهای مصنوعی به موشا به شکستن پلاکای شریانی که از نشونه های آسیب "تصلب شرائین" است کمک می کنه. 

به گزارش ایسنا، تصلب شرایین آسیب ایه که پلاکای ساخته شده از کلسترول، چربی، ضایعات سلولی، کلسیم و فیبرین – یه جور پروتئین انعقادی نامحلول – درون شریانا بوجود اومده و اونا رو می بندن.

 

تشکیل پلاکا درون شریانا باعث از بین رفتن توانایی ارتجاعی عروق، کاهش به درد بخور بودن پمپاژ خون، کلفت تر شدن دیواره داخلی شریانا، محدود شدن جریان اکسیژن به سلولا، لخته شدن خون و انسداد شریانا و در نتیجه دلیل بروز بیماریای قلبی، عروقی، آنژین، بیماریای شریان محیطی یا بیماریای طولانی کلیه می شه.

 

درمانای موجود واسه تصلب شرایین شامل به کار گیری استاتین هاست که به تنظیم سطح کلسترول و حفظ وضعیت پایدار اون کمک می کنه اما نمی تونه به طور کامل این مریضی رو درمان کنه. از این رو آزمایشای نوین در دانشکده پزشکی دانشگاه فینبرگ نشون داده که تزریق نانوفیبرهای مصنوعی با طراحی و ویژگی خاص به موشا باعث شکستن و تجزیه پلاکای ایجاد شده در شریانا و در نتیجه درمان تصلب شرایین می شه.

 

کارشناسان با هدف رسیدن انگار روش درمان غیر تهاجمی و بدون نیاز به جراحی، رشته های کوچیک شامل توالی یه جور "آمینو اسید" کلیدی رو طراحی کردن که کلسترول رو تجزیه می کنه و باعث کاهش پلاکای شریانا تا ۱۱ درصد می شن و مستقیما دیواره رگا رو هدف قرار میدن.

 

واسه آزمایش این نانوفیبرها کارشناسان به موشا واسه هشت هفته نانوفیبر و به یه سریای دیگه آب نمک تزریق کردن. اثرات زیادی در موشایی که نانو فیبر دریافت کرده بودن مشاهده شد. کلا در آخر دوره درمان هشت هفته ای پلاکای شریانی در موشای نر ۱۱ درصد و در موشای ماده ۹ درصد کم شد.

 

به گزارش مدیکال نیوز تودی ، با اینحال یافته های امیدوارکننده کارشناسان یادآور شدن که این یافته ها مقدماتی بوده و قبل از به کار گیری اون، انجام آزمایشای بیشتر روی نمونه های انسانی لازمه.

 

 

.

منبع :

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *