امید به زندگی در افراد با بیماری کرون | بیماری

: امید به زندگی در مریضی کرون تا حد زیادی بهبود پیدا کرده تغییرات رژیم غذایی و بعضی از داروها می توانندعلائم شما رو مدیریت و به شما در لذت بردن از زندگی کمک کنه مریضی کرون باعث روده ملتهب می شه. اون طیف دستگاه گوارش از دهن تا مقعد رو تحت تاثیر قرار میده.

مناطقی که بیشترً تحت تاثیر قرار میگیره روده بزرگ و روده کوچیک است علائم مریضی کرون استفراغ، وجود خون در مدفوع، مشکلات پوستی، دل درد، اسهال، درد شکم، خستگی، تب و یبوست هستن با این حال، شما به احتمال زیاد تجربه همه این علائم در همون زمان ندارین بعضی از افراد ممکنه تعجب کنن اگه بعضی شرایط بتونه امید به زندگی رو تحت تاثیر بذاره بیایید این شرایط رو پیدا کنیم.

امید به زندگی مریضی کرون چیه؟

در سال ۱۹۵۰، آمار شانس۳۰ تا ۶۰ درصد مرگ به وجود اومده به وسیله حمله شدید کرون رو نشون داد با ظهور درمانای موثر، این شانس به کمتر از ۳ درصد کم شده و کرون یه مریضی کشنده در نظر گرفته نمی شه در واقع، اون طول عمر مورد انتظار یه فرد رو کوتاه نمی کنه.
هر چند اون یه مریضی ترسناک و یا دست کم دلیل به رقابت کشیدن زندگی می شه و به طور کامل می تونه زندگی شما رو تغییر بدین شما می تونین کنترل علائم با درمان دارویی مناسب رو یادگیر بگیرین وقتی که شما یاد می گیرین درمان و علائم خود رو مدیریت کنین شما می تونین از زندگی کمال لذت رو ببرین از پایهً، امید به زندگی در مریضی کرون مثل افراد مریض دیگه س.

چشم انداز واسه مریضی کرون چیه؟

از اونجا که مریضی کرون با گذشت زمان تغییر پیدا میکنه ارائه یه پیش آگهی واسه اون سخته بعضیا فقط یه فرم ناچیز مریضی رو دارن در حالی که بعضی مجبور به مقابله با علایم شدید هستن خیلی از مردم با مریضی کرون دوره وقتی فعال مریضی رو دارن که به نام شعله ور شدن شناخته می شه اونا هم اینکه زمان آرامش دارن که به نام دوره بهبودیه اما انتظار نداریم که مریضی پس از اولین شعله ور شدن شفا یابد بهبودی، یا کاهش یا از بین رفتن علائم، یه هدف خوب در درمان شما هستش هدف پایانی درمان بخشی از دستگاه گوارش شما که که به نام شفای مخاط آسیب دیده.

افراد گرفتار به مریضی کرون گرفتار سرطان روده بزرگ می شن؟

کسائی که مریضی کرون دارن باید بدونن که اونا پنج بار بیشتر در خطر سرطان روده بزرگ نسبت به افراد دیگه هستن وقتی کرون روده کوچیک رو آلوده کنه خطر دچار شدن به سرطان روده کوچیک هم زیاد می شه هر چند که اون نادره آدمایی که از مریضی کرون رنج می برن نیاز به مراجعه منظم به متخصص گوارش دارن چون باید نشونه هایی از هر نوع سرطان روده یا دیگه تحولات بد بررسی شه.

چیجوری مریضی کرون مدیریت کنیم؟

هر چند امید به زندگی در مریضی کرون موثر نخواد نشد شما نیاز به یادگیری روشهایی واسه مدیریت علائم خود به خاطر بهبود کیفیت زندگی خود دارین.

 رژیم غذایی و تغذیه

افراد گرفتار به مریضی کرون معمولاً دچار سوء تغذیه هستن نه فقط اشتها رو کم می کنه بلکه جذب ضعیف مواد مغذی و اسهال دلیل خالی شدن بدن از ویتامینای لازم، مواد معدنی و هم اینکه مایعات می شه خوردن یه رژیم غذایی متعادل، با دقیق شدن و فوکوس کردن بر مقادیر کافی از پروتئین، کالری، مواد مغذی لازم و از تموم گروه های غذایی خیلی با اهمیته مقدار خیلی از میوه ها و سبزیجات، تا حد ممکن بسیار تازه، لبنیات با کیفیت خوب و تخم مرغ ( اگه شما به لاکتوز حساسیت دارین یه شیر بدون لاکتوز رو انتخاب کنین) و پروتئین از منابع ً گیاهی مانند سویا و حبوبات بخورین وگرنه بهترین گوشت با کیفیت موجود رو انتخاب کنین.

مدیریت رژیم غذایی

بعضی از شکلای جور واجور مواد غذایی ممکنه علائم شما رو بدتر کنه و مخصوصا دلیل شعله ور شدن مریضی شه دسترسی به مواد غذایی واسه افراد فرق داره اما بعضی از دستورالعملای کلی واسه دنبال کردن در زیر هست:
– بدن خود راهیدراته نگه داشته و در هر زمان مقدار کمی آب بخورین.
– از غذاهای با فیبر بالا، مانند آجیل، دانه ها، ذرت بو داده، لوبیا و سبوس دوری کنین.
– از غذاهای تند دوری کنین و به سمت غذاهای شیرین و مطلوب برید.
– از مصرف الکل و کافئین دوری کنین.
– بیشترً وعده های غذایی کوچکتر بخورین.
– اگه نبود تحمل به لاکتوز دارین لبنیات رو محدود کنین.
– از غذاهای چرب، سرخ شده، سس چرب، مارگارین، کره و کرمای سنگین دوری کنین.

مکمل

اگه شما دچار فقر مواد مغذی هستین دکتر شما ممکنه پیشنهاد کنن که شما یه مولتی ویتامین خوب یا مکمل آهن استفاده کنین مکملای دیگه که واسه کرون پیشنهاد شده مانند پروبیوتیک و اسیدهای چرب امگا ۳ه اما دلایل کافی وجود نداره که ثابت کنه اونا واسه کنترل علائم و یا جلوگیری از برگشت مریضی موثر باشن.

 تغذیه روده

مریضایی که دچار سوء تغذیه شدید هستن و نمی تونن معمولا غذا بخورند ممکنه به تغذیه روده ای نیاز داشته باشن تغذیه روده ای تشکیل شده از یه لوله تغذیه که از راه دهن و یا از راه بینی، و یا مستقیما به دیواره شکم، به داخل دستگاه گوارش وارد می شه یه مایع تغذیه از راه این لوله به داخل معده عبور می کنه.

۲. داروها

داروها که واسه درمان مریضی کرون مورد استفاده شامل آمینوسالیسیلاتها، کورتیکواستروئیدها، سرکوب کننده سیستم ایمنی، داروهای بیولوژیک، آنتی بیوتیک و داروهای ضد اسهال هستش همونطور که با تموم داروها، مشکلات جانبی هم هست دکتر شما در انتخاب بهتر شما رو هدایت می کنه.

۳. جراحی

جراحی واسه باز کردن تنگی روده

جراحی واسه باز کردن تنگی روده در اثر کرون که به خاطر التهاب و زخم تنگ شده و معمولاً در بخش روده کوچیک انجام می شه با عمل جراحی منطقه بسته شده باز می شه و معابر تنگ شده وسیعتر می شه.

برداشتن یه تیکه از روده

عمل جراحی واسه حذف بخش آسیب دیده روده انجام می شه روده شدیدا ملتهب یا روده بزرگ ممکنه سوراخ شه و دلیل نشت زباله به چاله شکمی می شه در این روش با یه برش روی شکم و یا از راه لاپاراسکوپی انجام می شه.

کولکتومی

در کولکتومی روده بزرگ حذف می شه و در مریضی کرون بسیار شدید انجام می شه و راست روده پس از کولکتومی باقی می مونه و اجازه میده تا تخلیه مدفوع رو به روشی طبیعی انجام شه.

منبع :

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *