امید به زندگی & | سالمندان

امید به زندگی

امید به زندگی

امید به زندگی رو میشه به طور ساده ، اندازه متوسط سالهایی که انتظار میره یه فرد تو یه کشور به اون عمر برسه ، تعریف کرد.

امید به زندگی براساس سازمان بهداشت جهانی

افزایش امید به زندگی زنان در سرتاسر دنیا :

تحقیقات گذشته نشون میده زنان در سرتاسر جهان بیشتر از مردان عمر می کنن. گزارشات منتشر شده به وسیله سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۲ نشون دهنده اون بود که امید به زندگی مردان فقط در ۶ کشور بیشتر از زنان بوده.

تحقیقات گذشته به اثبات رساند الان در سرتاسر جهان زنان بیشتر از مردان عمر می کنن، دلیل این مرگ کمتر دختران موقع تولد اعلام شده. هم اینکه افزایش آمار مردان سیگاری از دیگر عوامل بالا رفتن امید به زندگی زنونه. محققان فکر می کنن پیشرفتای زیادی که در مورد علم و فناوری پزشکی انجام شده می تونه عامل اصلی کاهش مرگ و میر نوزادان موقع تولد باشه.

سن امید به زندگی در اوایل انقلاب حدود ۵۷ سال بود که طبق بررسیای انجام شده این شاخص در سطح کشور به ۷۲ سال زیاد شده .

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که میانگین “امید به زندگی” در ژاپن در سال ‪ ۲۰۰۴‬میلادی ‪ ۸۲‬سال بوده که بالاترین حد در جهان شمرده می شه.

براساس گزارش تندرستی سال ‪ ۲۰۰۶‬میلادی سازمان بهداشت جهانی ، در نقطه مقابل ژاپن ، امید به زندگی در کشور زیمبابوه در حد ‪ ۳۶‬ساله که در پایین ترین سطح در میان ‪ ۱۹۲‬کشور عضو این سازمان قرار داره.

گزارش سازمان بهداشت جهانی نشون میده که امید به زندگی از اول تولد در کشورای موناکو و سن مارینو هم نزدیک به ژاپنه.

براساس این گزارش، میانگین امید به زندگی در پیش زنان ژاپنی ‪ ۸۶‬ساله که بالاترین حد در میان کشورای جهان شمرده می شه.

این گزارش حاکیه که امید به زندگی در بین مردان ژاپنی ‪ ۷۹‬ساله که اینجوری ژاپن از این نظر پس از کشورای ایسلند و سن مارینو قرار داره.

در سال ‪ ۲۰۰۴‬میلادی امید به زندگی از اول تولد در ‪ ۱۶‬کشور جهان بالای ‪ ۸۰‬سال بوده که نسبت به سال ‪ ۲۰۰۴‬میلادی سه کشور افزایش نشون میده.

در همین سال امید به زندگی در کشور افغانستان و ‪۲۶‬ کشور افریقایی به کمتر از ‪ ۵۰‬سال رسیده. 

یه میلیارد و ۲۰۰ میلیون، جمعیت جوانان بین ۱۵ تا ۲۴ سال  

براساس گزارش «جوانان جهان ۲۰۰۷»، یه میلیارد و ۲۰۰ میلیون جوون بین سنین ۱۵ تا ۲۴ سال الان در جهان زندگی می کنن که ۱۸ درصد از جمعیت جهان رو تشکیل داده و از تحصیل کرده ترین نسل جوون در تاریخ هستن که منبع عالی واسه پیشرفت ملی هستن.

این گزارش که هر ۲ سال یه بار به وسیله اداره امور اقتصادی و اجتماعی ملل متحد انتشار پیدا میکنه، بر چالشایی درباره پیشرفت جوانان در مناطق جهان شامل آسیا، آمریکای لاتین، منطقه جنوب صحرای آفریقا، خاورمیانه، شمال آفریقا، کشورای جزیره ای کوچیک در حال پیشرفت و کشورای دارای اقتصاد در حال انتقال به اقتصاد بازار آزاد متمرکزه.

موضوع گزارش امسال که امروز در مقر سازمان ملل در نیویورک منتشر شد، «انتقال جوانان به بزرگسالی، پیشرفت و چالشا» است.

۱۰ سال پس از این که مجمع عمومی سازمان ملل بر این تأکید کرد که کشورها باید واسه جوانان خود فرصتای آموزشی، رسیدن به مهارت و مشارکت کامل در همه جنبه های اجتماع ارائه بدن،  اما هنوز  و   براساس این گزارش، پیشرفت جوانان در خیلی از کشورای مناطق جهان با موندگاری مانعایی در سطوح بین المللی، ملی و محلی روبه روست.

این گزارش از سیاستگذاران می خواد، بر تواناییای جوانان از راه سرمایه گذاری بیشتر در مواردی مانند آموزش، سلامت و مهارت، هم اینکه ارائه و پشتیبانی از فرصتا واسه جوانان در مشارکت در پیشرفت به عنوان یه اولویت، تمرکز کنن.

آمار سازمان جهانی بهداشت در مورد ایران چه میگه

اما براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی از آزمایش کیفی نظام سلامت ایران، شاخص امید به زندگی در مردان ایرونی ۶۷ ساله و در زنان ۷۱ ساله.

براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت که بر مبنای اطلاعات سال ۲۰۰۵ میلادی منتشر شده، احتمال مرگ واسه گروه مردان در سنین ۱۵ تا ۶۰ سالگی ۱۸۰ در هزار نفر جمعیت در ساله و همین شاخص واسه زنان در این مقطع سنی۱۱۲ در هزار نفر جمعیته.

براساس این گزارش اندازه مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال در ایران هم ۳۶ مرگ در هر هزار نفر جمعیت و همین شاخص واسه کودکان ۳۱ مرگ در هزار نفر جمعیت برآورد شده.

در همین گزارش اشاره شده که اندازه مرگ و میر نوزادان در ایران در سال ۲۰۰۴ برابر ۱۹ در هزار تولد زنده و اندازه مرگ و میر مادران هم در همین سال ۷۶ در هر هزار تولد زنده س.

سازمان بهداشت جهانی در این گزارش هم اینکه اعلام کرده که با وجود گسترش مریضی ایدز در ایران به اندازه ۱۳۳نفر در هر ۱۰۰هزار نفر جمعیت، اندازه مرگ و میر به وجود اومده به وسیله ایدز در ایران ۲ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در ساله، همون طوری که اندازه مرگ و میر به وجود اومده به وسیله سل در ایران ۲.۷ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت برآورد شده.

در این گزارش، اندازه مرگ و میر وابسته به سن واسه بیماریهای غیر واگیر در ایران ۷۴۲ نفر، اندازه مرگ و میر به وجود اومده به وسیله بیماریای قلب و عروق وابسته به سن ۴۶۶ نفر، مرگ و میر وابسته به سن به وجود اومده به وسیله سرطان ۱۱۳ نفر و اندازه مرگ و میر به وجود اومده به وسیله حوادث در ایران هم ۱۱۳ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت آزمایش شده.

براساس همین گزارش، امید به زندگی در ژاپن در سال  ۲۰۰۴ میلادی  ۸۲ سال بوده که بالاترین حد در جهان شمرده می شه و در نقطه مقابل ژاپن، امید به زندگی در کشور زیمبابوه در حد  ۳۶ساله که در پایین ترین سطح در میان  ۱۹۲کشور عضو این سازمان قرار داره.

این وسط، کشور ایران  رتبه ۱۳۳ رو داره و براساس این گزارش، در همین سال امید به زندگی در کشور افغانستان و ۲۶ کشورآفریقایی به کمتر از  ۵۰ سال رسیده.

آمارهای وزارت بهداشت ایران چه میگه ؟

 

 

امید به زندگی؛ تهران و گیلان بالاترین، سیستان و بلوچستان پایین ترین  

براساس آخرین یافته های تحقیقات وزارت بهداشت ایران ، تهران و گیلان بالاترین و سیستان و بلوچستان پایین ترین سن امید به زندگی رو دارن.

امید به زندگی یکی از مهم ترین شاخصای پیشرفت سلامت حساب می شه و میشه اونو متوسط عمر افراد کشور حساب کرد.

آمارگیری که در سال ۵۷انجام گرفت ، امید به زندگی مردم ایران رو ۵۷ سال نشون داد اما طبق آخرین بررسی غیر رسمی وزارت بهداشت در سال ۸۲، سن امید به زندگی در مردان به ۷۰ و در زنان به ۷۳ سال رسیده.

طبق آمارهایی که براساس سرشماری مرکز آمار ایران اعلام می شه، وزارت بهداشت با انجام محاسبات ریاضی سن امید به زندگی رو تعیین و اعلام می کنه، اما به دلیل اینکه آمار آخرین مرگ و میر در کشور هنوز از طرف مرکز آمار ارسال نشده، وزارت بهداشت قادر نخوایم بود که اندازه سن امید به زندگی رو به صورت جدا شده از هم استانا اعلام کنیم.

در نتیجه آخرین آمارها در این مورد مربوط به سال ۷۵ه ، که براساس اون، بالاترین اندازه امید به زندگی مربوط به تهران و گیلان و پایین ترین مربوط به سیستان و بلوچستانه.

البته براساس آخرین گزارش غیر رسمی وزارت بهداشت ایران ، تحلیل شاخصای پیشرفت انسانی براساس جنسیت در استانای کشور در سال ۸۲ نشون میده که متوسط امید به زندگی زنان در کشور ۷۰.۴ سال بوده در حالی که متوسط امید به زندگی مردان در همون سال برابر ۶۷.۶ سال بوده است.

همین آمارهای غیر رسمی میگه کاهش شاخص مرگ و میرکودکان زیر ۵ سال از ۱۱۵ مورد مرگ در هزار تولد به ۳۴ مورد رسیده ، شاخص مرگ نوزادان از اول تولد تا یه سالگی از ۴۰۰ نفر به ۵.۱۸ نفر کاهش یافته و اندازه مرگ و میر مادران ناشی از مشکلات بارداری هم از ۲۳۷ مورد در هر هزار تولد به ۵.۳۵ درصد کاهش یافته است.

درسال ۸۲ در تموم استانا بدون استثنا اندازه امید به زندگی زنان بیشتر از امید به زندگی مردان بوده.

بیشترین فاصله امید به زندگی بین مردان و زنان، مربوط به استانای فارس با ۲.۳ سال، آذربایجان شرقی ۲.۲ سال، مازندران ۲.۱ سال و بوشهر ۲ سال بوده و کمترین اختلاف فاصله در استانای کهگیلویه و بویراحمد با ۰.۳ سال، لرستان با ۰.۸ سال، سیستان و بلوچستان با ۰.۸ سال و خراسان با ۰.۹ سال بوده است، در حالی که متوسط کشوری اختلاف امید به زندگی زنان و مردان ۲.۸ ساله.

مهم ترین عامل موثر روی کاهش یا افزایش سن امید به زندگی، مرگ و میر نوزادان و کودکان زیر یه و ۵ ساله.

وضعیت ایران نسبت به دیگر کشورای منطقه مطلوبه و این در حالیه که میانگین سن امید به زندگی در کشورای پیشرفته در زنان ۸۴.۶ و در مردان ۷۸.۶ ساله و درکشورهای پیشرفت نیافته در زنان ۶۷ سال و در مردان ۶۵ ساله که متوسط این سن در کل جهان، ۷۲ سال واسه مردان و ۷۶ واسه زنان اعلام شده.

پیش بینی می شه واسه ۴۳ سال آینده (یعنی سال ۲۰۵۰ میلادی) سن امید به زندگی در ایران، در زنان به ۸۱.۸ و در مردان به ۷۶ سال برسه،  دلیل پایین تر بودن سن امید به زندگی مردان نسبت به زنان رو حوادث کار، سکته، بیماریای قلبی عروقی وتصادفاته و براساس آخرین یافته های تحقیقات وزارت بهداشت ایران ، ۱۵.۷ درصد از امید به زندگی مردان و ۱۷.۵ درصد از امید به زندگی زنان ایرونی به دلیل ناتوانی جسمی از کف میره ،  طوری که امید به زندگی توأم با سلامت واسه مردان ایرونی ۵۶.۱ و واسه زنان ایرونی ۵۹.۱ ساله.

زنان ایرونی بیشتر از مردان به زندگی امیدوارن!

بررسی سن امید به زندگی در جامعه ایرونی نشون میده که به طور عادی زنان ۲ سال بیشتر از مردان عمر می کنن. براساس شاخصهای بهداشت و درمان، شناخت داروی درمانی و پیشگیری از خیلی از بیماریهایی که در مقطعی از  زمان باعث مرگ و میر می شد باعث افزایش زمان باقی موندن یا عمر در کشور شده.

بررسیا نشون میده که سن امید به زندگی در زنان ۷۳ سال و در مردان به ۷۱ سال رسیده است و بر این پایه زنان معمولاً ۲ سال بیشتر از مردان عمر می کنن؛ به طوری که تعداد زنان بیوه بیشتر از مردان همسر از دست داده.

رسیدن به آب آشامیدنی سالم، کاهش مرگ و میر، دسترس به امکانات بهداشتی و درمانی و هم   ریز مغذیا، افزایش اندازه سواد و سهم زنان در جامعه در پستها و مقامهای اجرایی و اراده کردن کشور، و … از جمله شاخصهاییه که باعث بالا رفتن سن امید به زندگی و بالا رفتن درصد جمعیت سالمندان در هرم جمعیت کشور شده.

بر همین پایه، تا چند سال آینده، یکی از مشکلات کشور ما افزایش جمعیت سالمندان هستش و پیش بینی می شه که تا ۱۵ سال آینده درصد جمعیت این افراد – که الان ۶% است – دو رقمی شه و به بیشتر از ۱۰% برسه. پس، نیازه که از الان برنامه ریزان توجه خاص ای به این گروه دارا باشن. اگه تأمین امکانات مراقبتی واسه سالمندان رو واسه ۲ دهه در نظر نگیریم، با یه جور فاجعه انسانی در مورد اونا مواجه میشیم.

افزایش سن امید به زندگی هم فرصته و هم تهدید، فرصت از نظر انتقال دانایی و توانایی به نسل جوون؛ و تهدید از این واسه که اگه نه هادها واسه پوشش اونا برنامه ریزی لازم رو انجام ندن، کرامت و ارزش انسانی سالمندان آسیب می بینه و اونا بدون پشتوانه در جامعه رها می شن.

علل افزایش امید به بقاء   

بررسی سن امید به زندگی در جامعه ایرونی نشون میده معمولا زنان دو سال بیشتر از مردان عمر می کنن.

براساس شاخصای بهداشت و درمان، پیشگیری از خیلی از بیماریایی که تو یه مقطع وقتی باعث مرگ و میر می شن،  افزایش مراقبت و دارو درمانی ، باعث افزایش زمان باقی موندن یا عمر تو یه کشور می شه.

رسیدن به آب آشامیدنی سالم، کاهش مرگ و میر، دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی و هم اینکه ریز مغذیا، افزایش اندازه سواد و سهم زنان در جامعه در پستا و مقامای اجرایی و اراده کردن کشور و…از جمله شاخصهاییه که باعث بالا رفتن سن امید به زندگی و بالا رفتن درصد جمعیت سالمندان در هرم جمعیت کشور شده.

برهمین پایه تا چند سال آینده یکی از مشکلات کشور ایران افزایش جمعیت سالمندان هستش و پیش بینی می شه تا ۱۵ سال آینده درصد جمعیت این آدما که الان ۶ درصده، دو رقمی و به بیشتر از ۱۰ درصد برسه پس نیازه از همین امروز برنامه ریزان توجه خاص ای به این قشر دارا باشن.

اگه تامین امکانات مراقبتی رو واسه سالمندان واسه ۲ دهه در نظر نگیریم با یه جور تراژدی انسانی در مورد اونا مواجه میشیم.

افزایش سن امید به زندگی هم فرصته و هم تهدید، فرصت از جهت انتقال دانایی و توانایی به نسل جوون و تهدید از این واسه که اگه نه هادها برنامه ریزی لازم واسه پوشش اونا انجام ندن کرامت و ارزش انسانی سالمندان آسیب می بینه و اونا بدون پشتوانه در جامعه رها می شن.

 

جمعیت ایران رو به پیرشدنه  

براساس آخرین سرشماری نفوس مسکن کشور، ضریب سالمندی جمعیت کشور از ۶/۶ درصد در سال ۱۳۶۵ به ۶/۲۰ درصد در سال ۱۳۸۵ رسیده و ۳برابر زیاد شده.

براساس آخرین سرشماری، جمعیت زیر ۱۵ سال ایرونی از ۴۵ درصد در سال ۱۳۶۵ به ۲۵ درصد در سال ۱۳۸۵ رسیده و جمعیت بالای ۶۰ سال از ۴/۵ درصد به ۲/۷ درصد رسیده.

هم اینکه ضریب سالمندی که یعنی نسبت افراد بالای ۶۵ سال به افراد زیر ۱۵ سال که از ۶/۶ درصد به ۶/۲۰ درصد زیاد شده.

اینطوری این ارقام نشون دهنده پیرشدن جمعیته که با ارائه راهکارهایی در بخش آموزش، تحقیق و خدمات تخصصی میشه از بروز مشکلات در آینده پیشگیری کرد.

 

اینم بگیم سن امید به زندگی، یکی از شاخصای پیشرفت انسانی هستش، و افزایش این سن روی پیشرفت کشورها نقش زیادی داره و روی کل عواملی که واسه رشد کشورها لازمه اثر میذاره.

در کشور ایران  واسه روشن ترین چیزها آمار مشخص و قابل استنادی موجود نیس و بین آمارهای غیر رسمی و آمارهای اعلام شده از سازمانای رسمی تفاوتای فاحشی هست.

به نظر می رسه دست کم در مورد آمارهای مربوط به سلامت مردم، باید اهتمام بیشتری وجود داشته باشه.

بحران سالمندی ٢٠سال آینده در کشور ایران رخ میده  

طبق آخرین سرشماری که انجام شده ، نشون میده حدود  ۲۷/۷ درصد از جمعیت کشور ایران رو سن و سال دار تشکیل میدن که این اندازه تا ۲۰ سال آینده به ۷/۱۴ درصد می رسه.

این ارقام نشون میده که اگه برنامه ریزان و سیاستگذاران کشور از الان برنامه مرتب و خاصی واسه این قشر نداشته باشن در ۲۰ سال آینده، کشور  ایران دچار یه بحران و مشکل اساسی واسه رفع مشکل و مسائل پیش اومده به وجود اومده به وسیله مسائل اقتصادی، اجتماعی و چیزای دیگه ای به جز اینا این قشر روبه رو می شن.

 ** چیکار باید کرد ؟

۱- شورای ملی سالمندان

یکی از راهکارهای جلوگیری از ایجاد اینجور معضلاتی، فعال شدن شورای ملی سالمندان به خاطر ساماندهی سلامت و رفاه این قشره، البته این شورا با عضویت ۸ وزارتخانه در سال ۸۳ تشکیل شده، اما تا الان با تشکیل سه جلسه، هنوز موفق به ارائه طرح اجرایی نشده و فقط با تدوین۵  طرح پیشنهادی در انتظار تصویب به وسیله شورا و بعد مراجع ذی ربط هستن.

۲- بیمه مکمل سالمندان در برابر بیماریای طولانی

پیش بینی می شه حدود ۲ میلیون نفر از سالمندان تحت پوشش هیچ گونه بیمه درمانی نباشن که طبق این طرح این آدما به صورت تکی بیمه می شن.

هم اینکه قدم بعدی هم جهت با بیمه درمان سالمندان، گسترش بیمه مکمل واسه سالمندان در برابر بیماریای طولانی و ناتوانه.

البته الان ۱۰۰ هزار نفر از سالمندان با دارا بودن پرونده از خدمات جور واجور سازمان بهزیستی استفاده میکردن.

۳- طرح همیاران سن و سال دار :

میشه از افراد داوطلب واسه کمک به سالمندان و هم اینکه از نیروی سالمندان واسه انجام کارایی خدماتی و بهداشتی و اجرایی  جهت بهبود حال سالمندان کمک گرفت.

۴- راه اندازی و پرورش کارشناسان طب سالمندان:

الان کمتر از ۵ دکتر طب سالمندی در کشور ایران هست که با کمک معاونت آموزشی وزارت بهداشت قراره، پزشکان واسه آموزش طب سالمندی به بیرون مرز کشور اعزام شن، اما این هنوز اجرایی نشده.

هرچند بعیده ولی با امید به اینکه ، دست کم در این مورد بورس تحصیلی به نورچشمیای خاص داده نشه و با برگزاری آزمون سراسری پزشکان لایق و با علم کافی انتخاب و به خارج اعزام گردند.

نکته ها :

 امید به زندگی رو میشه به طور ساده ، اندازه متوسط سالهایی که انتظار میره یه فرد تو یه کشور به اون عمر برسه ، تعریف کرد.

بیشترین امید به زندگی در جهان نه در آمریکاست و نه در کشورای اسکاندیناوی و نه در ژاپن! بیشترین امید به زندگی رو مردمون کشور آندورا با ۸۳.۵۱ سال دارن.

ایران در این رده بندی در مقام ۱۳۳ ام قرار داره.

اما کمترین امید به زندگی واسه کشور سؤازیلند ، بوتسوانا و لسوتوه ، ساکتون این کشورها تنها ۳۲ تا ۳۴ سال ، امید به زندگی دارن.

امید به زندگی ایرانیان » به هفتاد و یکسال رسید

   

 آمارگیری که در سال ۵۷انجام گرفت ، نشون از امید به زندگی مردمون ایران می داد که پنجاه و هفت سال بود و حال امید به زندگی ایرانیان به هفتاد و یه سال رسیده .

افزایش متوسط طول عمر تا ۱۲ سال ازدستاوردهای بخش بهداشت و درمان طی ایران ۲۶ سال اخیره . بدین ترتیب ، امید به زندگی از ۵۹ سال در سال ۵۷ به ۷۱ سال درسال جاری رسیده است .

پس میشه گفت تا  ۲۰ سال آینده جمعیت سالمندی کشور ۳ برابر می شه.

.

منبع :

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *