امید تازه ای برای درمان بیماران قطع نخاعی/ فیلم | بیماری

: امید تازه ای واسه درمان بیماران قطع نخاعی/ فیلم

محققان سوئیسی در حالی واسه اولین بار موفق به برگردوندن قدرت حرکت به میمونا شدن که مغز میمون حرکت پاها رو از راه بی سیم کنترل می کنه.

آسیب طناب نخاعی Spinal cord injury یا SCI از عوامل مهم مشکلات حسی، حرکتی و دستگاه ادراری است. ضربه های وارده بر ستون مهره ای ممکنه آسیب نخاع، ریشه اعصاب نخاعی یا هر دو رو به دنبال داشته باشه.

حالا محققان سوئیسی موفق به پیشرفت روشی شدن که می تونه رابطه بین مغز و نخاع رو برقرار کنه. میمونا در این روش با دریافت تراشه مغزی تونستن قدرت حرکتی خود رو بازیابند. این تراشه رایانه ای مثل رابط بین مغز و نخاع عمل کرده و به نشونه هایی که از مغز ارسال می شن اجازه میده تا اطلاعات رو به الکترودی که بر محل آسیب دیده در نخاع قرار گرفته، ارسال و دوباره عضلات پا در میمونا رو تحریک به راه رفتن کنن. یکی از میمونای آزمایشی پس از شش روز و دیگری پس از دو هفته قدرت حرکت پاهای خود رو به دست آوردن.

این اولین باریه که با به کار گیری یه دستگاه قدرت حرکتی به حیوانات برگردونده شده. محققان امیدوارن به دلیل شباهت آناتومی میمونا به آدما بتونن این روش رو در آینده ای نه خیلی دور بر آدما هم اجرا کنن.

منبع :

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *