انار معجون ضد پیری | تغذیه سالم

انار خاصیت ضد پیری داره. اگه به جوون موندن خود اهمیت می دید با بنیتا همراه باشین تا با اثرات این معجون ضد پیری بیشتر آشنا شید.

انار معجون ضد پیری

انار واقعا در کند کردن روند پیری موثره؟ خاصیت ضدپیری انار فقط جنبه تبلیغاتی داره؟ حقیقت اینه، که قبل از این تحقیقات زیادی واسه این منظور انجام نشده بود. در این مقاله، می خوایم نتیجه تحقیقات گروهی از محققان، درباره مولکولای سازنده انار و خواص این میوه عجیب رو  بررسی کنیم . در ادامه این مقاله با بنیتا همراه باشین.

این تحقیق حاصل همکاری دو تیم تحقیقاتی از کمپانیای «EPFL» و «Amazentis» بوده. یافته های اولیه این تحقیقات نشون داد، وقتی که مولکولای انار به داخل بدن می رن؛ این توانایی رو به سلولای عضلانی میدن که در مقابل میکروبایی که باعث تخریب عضلات می شن مقاومت کنن.

 

همونطور که سن آدما بالا میره سلولای بدن هم به کمک اندامکی، درون سلولای خود مبادرت به جوانسازی بافتا می کنن. اما وقتی که میتوکندری دیگه نتونه کار خود رو درست بکنه روند پیری شروع می شه و باعث تخریب بافتا و اندامای سالم بدن می شه هم اینکه افزایش میتوکندریای به درد نخور در سلول هم می تونه باعث پیری و تخریب بافتای بدن شه.

محققان موفق به شناسایی مولکولی شدن که به تنهایی، توانایی این رو داره که بتونه میتوکندریای خراب و به درد نخور رو نابود کنه و میتوکندری سالم رو در سلولا جانشین اون کنه. این سلول که یورولایتین-آ (urolithin A) اسمشه کشف بزرگی در این مورد هستش. این تنها مولکول شناخته شده که قادر به انجام این کاره. به گفته محققان، این ماده به طور کامل طبیعیه و اثر اون بسیار زیاد و قابل لمسه.

تیم تحقیقاتی، واسه اثبات فرضیه خود از کرم نماتد سی الگانس (nematode C. elegans) استفاده کرد. این جانوران در این جور تحقیقات بسیار پرطرفدار هستن؛ چون این کرما بین ۸ تا ۱۰ روز به سن پیری می رسن و روند پیری و سالخوردگی اونا به نسبت راحت تر قابل مشاهده و بررسیه. کرمای لوله ای که در برابر ماده یورولیتین-آ قرار داشتن؛ ۴۵ درصد بیشتر نسبت به گروه دیگه عمر کردن و این مسئله نشون میده که روند بازیافت سلولی، با قدرت داره انجام میشه.

این یافته های دلگرم کننده باعث شد که تیم تحقیقاتی این آزمایش رو روی دیگه حیوانات هم تکرار کنن تا بتونن یافته های نزدیک تری روی بدن آدم رو بدست آورد. دو گروه موش با سنی مشخص رو مورد مطالعه قرار دادن و بازم یافته های تقریباَ مشابهی بدست اومد. موشایی که در برابر مولکول یورولایتین-آ  قرار داشتن تا ۴۲ درصد مقاومت بیشتری در مقابل پیری از خود نشون دادن.

 

قبل از برگشت به بحث انار، باید بگیم که انار خود دارای این مولکول نیس و یه جور مولکول دیگه داره که در بدن، به کمک میکروبای مفیدی که در روده جانواران زندگی می کنن، تبدیل به این ماده ضد پیری می شه. به همین منظور با توجه به نوع جونور و اندازه میکروبای مخصوصا موجود در سیستم گوارش جونور، میشه طیف گسترده و متفاوتی از یورولایتنین-آ رو در در میان جانواران یافت. حتی این اندازه می تونه تو یه گونه و بین افراد برابر هم فرق داشته باشه. در بعضی از افراد، این میکروبا در روده و سیستم گوارشی اونا موجود نیس. پس اگه شما یکی از این افراد بد شانسین بدیش اینه باید بگیم که آب انار روی روند پیری شما تاثیر نداره.

اما محققان نا امید نشدن٬ خبر خوب اینه که اونا در حال بررسی سیستمی هستن که بتونه یورولایتنین-آ رو به صورت مستقیم و بدون نیاز به میکروبا به بدن آدما وارد کنن. الان این تحقیقات در بیمارستانای اروپا در حال پیگیریه.

پیش ساز یورولایتنین فقط در انار موجود نیس؛ بلکه خونواده توتا هم دارای این ماده س. با در نظر گرفتن پیشرفتای پیش رو انتظار میره به زودی داروایی موثر واسه جلوگیری از ضعف عضلانی و پیری به بازار عرضه شه.

 

اما خاصیت ضد پیری انار فقط مربوط به یورولایتنین نیس. هسته انار دارای مقدار زیادی اسید چرب امگا ۵ه. این ماده ضد التهابی قویه. روغن موجود در هسته انار با کمک همین خاصیت، آسیبای وارده به وسیله اشعه ماورای بنفش رو کم می کنه. هم اینکه هسته انار یه جور آنتی اکسیدان داره که واسه جلوگیری از دچار شدن به سرطان پوست به درد بخور هستش.

انار پر از ویتامینا و مواد معدنی حیاتی واسه سلامت پوسته. انار در تامین تغذیه سلولای پوست نقش مهمی داره. موادی مانند فسفر و ویتامین ب-۲ از مهم ترین مواد موجود در انار هستن که در تغذیه پوست موثر هستن. انار هم اینکه در تولید کلاژن موثره. کلاژن مهم ترین دلیل سرحالی پوست است. پس نمیشه از انار و خاصیت اون واسه پوست خیلی راحت عبور کرد.

    مقالات در رابطه

  • زعفران و خواص اون

  • خواص گیاه آلوئه ورا

  • فواید لیمو شیرین

.

منبع :

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *