امیدی جدید برای درمان چاقی و دیابت با داروی سه هورمونه | اطلاعات دارویی

یه ماده   جدید که  مشخصات سه هورمون روده ای رو بشکل  یه جا داره قندخون رو کاهش داده و  اندازه چربی بدن رو بالاتر از داروهای موجود کاهش می دهد . با کشف و تایید  این مولکول جدید محققان  مرکز هلمهولتز درمونیخ و دانشگاه فنی مونیخ با همکاری محققان داشنگاه ایندیانا  دوبارهً یه بعد  جدید به روشای خلاقانه درمان دیابت  نوع ۲ و چاقی اضافه کردن.

 تازگیاً محققان چندین تک مولکول رو تولید کردن  که کارکرد دو هورمون رو به شکل  یه جا انجام  میدن  اما این  اولین باریه که محققان موفق به طراحی  ماده ای شدن  که اجزاء سه هورمون فعال متابولیکی  رو یه جا داشته  (GLP-1, GIPو گلوکاگون) و دارای قدرت بی بدیلی واسه مقابله با بیماریهای متابولیکی  درکارآزماییای پیش بالینی باشه.

یافته های این تحقیق درمجله Nature Medicineمنتشر شد. محققان به این نتیجه رسیدن  این ترکیب  که عمل هر سه این هورمونها رو یه جا در بر میگیره در کاهش وزن بدن بسیار موثرتر بوده و دلیل بهبود خیره کننده حساسیت  به انسولین  می شه.

این گروه از محققان که تشکیل شده از چندین دانشمند در زمینه های جور واجور هستن با ارائه این هورمون سه گانه  تونستن بطور زیادی مقدار قندخون، اشتها و چربی بدن رو درمدلهای حیوونی کم کنن. با این وجود این ماده دلیل بهبود محتوای چربی درکبد، مقدار کلسترول خون و سوزوندن بیشتر کالری درمقایسه  با مولکولهای تک هورمونی یا دو هومورنی گردید. این مولکول که تشکیل شده از سه  آگونیست  است میتونه وزن بدن رو تا ۳۰ درصد کم کنه که تقریباً دو برابر مولکول دو آگونیستی با همین  دوزه  درحالیکه  موجب بهبود  خیره کننده حساسیت به انسولین و از پایهً درمان  جوندگان  چاق و گرفتار به دیابت  می شه.

  اثر بر گیرنده های GLP-1, GIPو گلوکاگون

این مولکول بطور اختصاصی و برابر هر سه گیرنده GLP-1, GIPو گلوکاگون راهدف قرار میده. GLP-1, GIPبیشترٌ دلیل بهبود ترشح انسولین و کاهش مقدار قندخون می شن، علاوه بر این GLP-1موجب کاهش اشتها می شه. هورمون سوم یعنی گلوکاگون در درجه اول موجب افزایش دراز مدت سوزونده شدن کالری و بهبود  کارکرد کبد می شه. اثرات این سه هورمون ازطریق یه تک  مولکول نتایجی رو ایجاد کرده که قبل از این  هیچوقت ممکن نبود. دراین روش  تعدادی ازمراکز کنترل متابولیک  بطور همزمان تحت اثر قرار می گیرن که میشه به  پانکراس  ، کبد، ذخایر چربی و مغز اشاره  کرد.

  این آخرین موفقیت به محققان روش صحیحی  واسه طراحی  بهتر داروها واسه  مقابله  با چاقی ودیابت رو نشون داده. حال گامای بسیار مهم بعدی تحقیقات کلینیکیه و به موازات این اقدامات محققان  بروی  تولید  داروهای شخصی  واسه نیازای بیماران جور واجور و ترکیب ۴، ۵ یا حتی چندین اجزای هورمونی با هم تحقیق می کنن.

منبع-diabetestma

منبع : hidoctor.ir

No comments yet, be the first!

Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *